Službeni glasnik BiH, broj 51/20
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Na osnovu člana 2a. tačka (a), a u vezi sa članom 6. stav 4. Zakona o Vanjskotrgovinskoj komori Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 30/01 i 72/13), članom 6. stav 6. Zakona o vanjskotrgovinskoj politici Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 7/98 i 35/04) i članom 99. stav 4. Zakona o upravi Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02, 102/09 i 72/17), Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine donosi
INSTRUKCIJU
ZA RASPODJELU DETAŠMANA ZA ZAPOŠLJAVANJE RADNIKA BOSANSKOHERCEGOVAČKIH PREDUZEĆA U SR NJEMAČKOJ ZA DETAŠMANSKU 2020/2021 GODINU
Član 1.
(Predmet)
Ovom Instrukcijom se bliže razrađuju uvjeti i način raspodjele detašmana s ciljem implementacije međudržavnog Sporazuma o zapošljavanju bosanskohercegovačkih preduzeća sa sjedištem u Bosni i Hercegovini u svrhu izvršenja ugovora o izvođenju radova ("Službeni list R BiH", broj 54/95) i Sporazuma o uvjetima trajnog prenosa dijela kontingenta detašmana Republike Slovenije u korist Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 13/05), u skladu sa Zakonom o vanjskotrgovinskoj politici Bosne i Hercegovine i Zakonom o Vanjskotrgovinskoj komori Bosne i Hercegovine.
Član 2.
(Godišnji kontingent detašmana i njegova struktura)
(1) Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) u saradnji s nadležnim organima Savezne Republike Njemačke, osigurava i utvrđuje godišnji kontingent detašmana za svaku detašmansku godinu koja traje od 01. oktobra tekuće do 30. septembra naredne godine, o čemu obavještava Vanjskotrgovinsku komoru Bosne i Hercegovine, Privrednu komoru Republike Srpske, Privrednu komoru Federacije Bosne i Hercegovine i Privrednu komoru Brčko distrikta.
(2) U okviru godišnjeg kontingenta, Ministarstvo utvrđuje njegovu strukturu i raspodjelu na entitete, kao i broj detašmana bosanskohercegovačkih preduzeća s većinskim vlasništvom kapitala pravnih i fizičkih lica iz Republike Slovenije i bosanskohercegovačkih preduzeća koja s tim preduzećima zajedno nastupaju pri izvođenju radova u Saveznoj Republici Njemačkoj.
(3) Ukoliko zbog situacija izazvane COVIDOM-19, ili uslijed drugih okolnosti u toku detašmanske 2020./2021. godine, dođe do smanjenja godišnjeg kontingenta, smanjenje će se vršiti u jednakom omjeru, a prema općoj podjeli na kontingente i podkontingente po djelatnostima i učesnicima.
Član 3.
(Javni natječaj)
(1) Proces raspodjele detašmana na krajnje korisnike se vrši i provodi, putem godišnjeg Javnog natječaja za raspodjelu detašmana za rad u Saveznoj Republici Njemačkoj, čiji tekst saglasno utvrđuju Vanjskotrgovinska komora BiH, Privredna komora Republike Srpske i Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine.
(2) Vanjskotrgovinska komora BiH, prije objave javnog natječaja iz stava (1) ovog člana, Ministarstvu dostavlja usaglašeni tekst javnog natječaja, radi ocjene njegove usklađenosti sa odredbama ove Instrukcije i davanja saglasnosti na isti.
(3) Javni natječaj, pored ostalog, obavezno sadrži opću podjelu na kontingente i podkontingente po djelatnostima i učesnicima, popis dokumenata koje učesnik u javnom natječaju mora dostaviti, opće uvjete za učešća preduzeća iz Bosne i Hercegovine na javnom natječaju, kriterije za dodjelu detašmana, kao i druge elemente koji mogu biti od značaja za učesnike na javnom natječaju.
Član 4.
(Opći uvjeti za učešće na javnom natječaju)
(1) Na javni natječaj se može prijaviti preduzeće sa sjedištem u Bosni i Hercegovini.
(2) Pravo na dodjelu detašmana za rad u Saveznoj Republici Njemačkoj prema Sporazumu o uvjetima trajnog prenosa dijela kontingenta detašmana Republike Slovenije u korist Bosne i Hercegovine, mogu ostvariti preduzeća registrirana u Bosni i Hercegovini, koja ispunjavaju posebne uvjete utvrđene u tom Sporazumu, što se objavljuje u javnom natječaju.
Član 5.
(Prijava na javni natječaj)
(1) Učesnik na javnom natječaju, prijavu na javni natječaj podnosi Privrednoj komori Republike Srpske ili Privrednoj komori Federacije Bosne i Hercegovine, prema mjestu sjedišta preduzeća, dok učesnik iz Brčko distrikta BiH prijavu na javni natječaj podnosi entitetskoj privrednoj komori prema vlastitom izboru.
(2) Postupak otvaranja podnesenih prijava na javni natječaj je javan i transparentan, te podrazumijeva pravo svih učesnika na javnom natječaju da prisustvuju javnom otvaranju prijava, te pravo da izvrše uvid u dostavljenu dokumentaciju drugih učesnika na javnom natječaju, koja je od značaja za odluku o dodjeli detašmana.
Član 6.
(Kriteriji za raspodjelu detašmana i vrednovanje prijava)
(1) U postupku vrednovanja prijava za dodjelu detašmana, primjenjuju se kriteriji na osnovu kojih se sačinjava rang lista preduzeća sa pripadajućim brojem detašmana.
(2) Pored općih uvjeta za učešće na javnom natječaju, uvažavajući teritorijalnu i sektorsku uravnoteženost, prilikom odlučivanja o raspodjeli detašmana, nadležna Komisija će u obzir uzeti i sljedeće kriterije:
a) ostvarene poslovne rezultate preduzeća;
b) broj zaposlenih radnika u stalnom radnom odnosu u BiH u prethodnoj godini i prvom kvartalu tekuće godine;
c) kadrovsku i tehničku osposobljenost;
d) postignute reference preduzeća; i
e) iskorištenost detašmana u SR Njemačkoj u prethodnoj detašmanskoj godini.
Član 7.
(Postupak raspodjele detašmana)
Postupak raspodjele detašmana u okviru svojih nadležnosti, provode Privredna komora Republike Srpske, Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine i Vanjskotrgovinska komora BiH, posebno vodeći računa o ekonomičnosti, ujednačenosti uvjeta i procedure, efikasnosti, blagovremenosti, transparentnosti, javnosti, pravičnosti, zabrani diskriminacije, o pravu krajnjeg korisnika na ulaganje efektivnog pravnog lijeka, kao i o tome da članovi Komisije za raspodjelu detašmana nisu u sukobu interesa.
Član 8.
(Završna saglasnost)
(1) Nakon sprovedene konačne procedure u skladu sa javnim natječajem, privredne komore entiteta dostavljaju Odluku o raspodjeli detašmana koja sadrži broj dodijeljenih detašmana, ne veći od broja na koji imaju pravo za dodjelu, na daljnji postupak u Vanjskotrgovinsku komoru BiH.
(2) Po dostavljanju Odluke iz stava (1) ovog člana, Vanjskotrgovinska komora BiH odobrava i izdaje završnu saglasnost za kontingent detašmana, te uspostavlja i vodi registar pojedinačno odobrenih ugovora.
(3) Dodijeljeni detašmani su neprenosivi.
Član 9.
(Kontrola nad raspodjelom detašmana i upravni nadzor)
(1) Vanjskotrgovinska komora BiH kontinuirano prati iskorištenost kontingenata dodijeljenih detašmana, sarađuje i razmjenjuje informacije s nadležnim tijelima za rad i zapošljavanje u Saveznoj Republici Njemačkoj i o tome blagovremeno, a najmanje jednom mjesečno, obavještava Ministarstvo i privredne komore entiteta.
(2) Ministarstvo u skladu sa Zakonom o upravi BiH, vrši nadzor nad Vanjskotrgovinskom komorom BiH u dijelu prenesenih javnih ovlaštenja.
(3) Vanjskotrgovinska komora BiH je dužna redovno izvještavati Ministarstvo o procesu implementacije raspodjele detašmana na bazi kompletne dokumentacije iz postupka raspodjele detašmana, koju su joj dužne dostaviti privredne komore entiteta.
Član 10.
(Stupanje na snagu)
Ova Instrukcija stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH", a objavit će se i na web stranici Ministarstva.